2009. szeptember 19., szombat

Rántott sajt

Mivel a panír ápol és eltakar, ha többfélét rántok, Máténak nem is tűnik fel, hogy ő a sajtból nem kap, annyira lefoglalja még, hogy a pocakját tömje azzal, ami a tányérján van.


Rántott sajt


Nem, nem írok hozzávalókat, sem azt, hogyan kell panírozni, aki gasztroblogok olvasgatására vetemedik, ezt már úgyis tudja.
A rántott sajt titkának megfejtésében viszont én le voltam maradva, inkább nem is nagyon sütöttem -egyébként panírozgatni úgyis ritkán van időm a gyerkőcök mellett.
Most viszont megkívántam, és leírom, mire jutottam: azaz hogyan süssük meg őkelmét úgy, hogy ne folyjon ki.
A dupla panír nem árt, mert ha csak egy apró lyukacska is van a panírozáson, ott a sajtunk menthetetlenül szökni fog, önmagában viszont nem elég. Mindenesetre első lépésként panírozzuk be duplán, mégpedig úgy, hogy legelőször vízzel ecseteljük le a sajtszeleteket, hogy tapadjon rájuk a lisztréteg, majd jöhet a tojás, végül a morzsa, amibe jó alaposan nyomkodjuk bele a sarkait is.
Sütés előtt a bepanírozott sajtot érdemes kicsit hűtőbe rakni, úgy lassabban olvad majd.
Ami viszont elkerülhetetlen: amikor a forró olajba tesszük, a sülésnél a panír alatt gőz keletkezik, ami még a dupla panírozást is legtöbb esetben megrepeszti, mégpedig mivel a gőz felfelé kívánna távozni, a felső oldalán. Emiatt a sajtot ne fordítsuk meg, a felső oldalát csak locsolgassuk az olajjal. Az egész sütés ne is legyen hosszabb 3 percnél.
Ezzel a módszerrel az én sajtjaim odabenn maradtak, a veszteség 1%-nál is kevesebb volt.

Persze lehet, hogy ha direkt erre a célra gyártott, rántani való sajtot használunk, ez is elkerülhető, de én úgy vagyok vele, kirántani is azt a sajtot szeretem, amit yersen szívesen eszek.

2009. szeptember 15., kedd

Pink

Ha céklát látok, nem tudom megállni, hogy ne vásároljak belőle. Chili sült céklája tett függővé, azóta is készítem, leginkább ezt a nagyon egyszerű, a rózsaszínnek a konyhában igen ritkán előforduló árnyalatával büszkélkedő változatot.


Majonézes céklasaláta

Hozzávalók: 4-5 közepes céklagumó, 3 dl tejföl, 4 ek majonéz, 2 tk almaecet, 1 kk méz, 1 nagy csipet só
Elkészítése: A céklákat tisztára suvickolom, egyenként alufóliába bugyolálom őket, mielőtt lezárnám, mindegyikre szórok egy kávéskanálnyi sót és megöntözöm olívaolajjal. 200 fokon bő órát sütöm.
Amikor kihűltek, meghámozom a céklákat -viszonylag könnyen megválnak a bőrüktől. Ezután kis kockákra vágom őket.
A többi hozzávalóból tartármártást készítek és hozzákeverem a céklát, hűtőben legalább egy órát pihentetem tálalás előtt.

2009. szeptember 9., szerda

Fűszeres körtekrémleves

Nem könnyű, lágy ízű kis gyümölcsleves sikeredett a finom puha balatoni körtékből, hanem igazi őszi illatos-fűszeres, olyan, ami belülről átmelegíti az embert.
Becsületes képre pedig az időből nem futotta, így a levest itt családunk legnagyobb golyóleves-rajongójával együtt láthatjátok. Persze az édes gyümölcslevesben elég bizarr lenne a Bakkies, zizigolyót szoktam belepotyogtatni neki -bár ma be kellett érnie hagyományos zizivel. Ha rám hallgattok, ebben nem követitek példáját és csak úgy magában fogyasztjátok.


Fűszeres körtekrémleves

Hozzávalók: 6 nagy puha körte (Vilmos típusú), 2 ek melaszos barnacukor, 1/2 citrom leve, 1 kk fahéj, 1/2 kk gyömbér, 1 nagy csipet szerecsendió és őrölt kardamom, 2 ek kókusztejpor
Elkészítés: A körtéket meghámozom és feldarabolom. Beleöntöm őket abba a fazékba, amelyben majd a leves fő, rászórom a cukrot és a fűszereket, ráfacsarom a citrom levét, kicsit állni hagyom.
Ezután felöntöm annyi forró vízzel, hogy bő ujjnyira ellepje, és puhára főzöm -ehhez aligha lesz szükség negyed óránál többre.
Merülőmixerrel megturmixolom, beállítom a sűrűségét, ha túl sűrű lenne, vízzel hígítom, ha túl híg, pici hideg vízzel elkevert ételkeményítővel sűríthető.
Belekeverem a kókusztejport és forrón tálalom.

2009. szeptember 5., szombat

Gesztenyés golyócskák

Szépségversenyt nem fog nyerni, az biztos.
Viszont semmi nincs benne, ami Máté hosszú tiltólistáján jelenleg szerepel, így kárpótolja a kis édesszájú csokiimádómat a nehéz napokban. Egyetlen nagy hátránya, hogy rohamsebességgel fogy.


Gesztenyés golyócskák tej- és kakaómentesen

Hozzávalók: 1 csomag gesztenyepüré, fél csomag darált háztartási keksz, 3 púpozott tk karobpor, 10 dkg olvasztott margarin (tejsavót nem tartalmazó fajta), 1 ek folyékony méz, langyos víz
Elkészítés: A felolvasztott gesztenyét finom lyukú reszelőn lereszeljük, összekavarjuk a kekszdarával és a karobbal.
Hozzáöntjük a margarint és a mézet, összevegyítjük, majd szép apránként annyi vizet csöpögtetünk hozzá, míg gyúrható masszát nem kapunk.
A masszából apró golyócskákat gyúrunk, fogyasztás előtt egy órára hűtőbe tesszük.

2009. szeptember 2., szerda

Csirkeragu zöldségekkel

Máté mandulagyulladás-sorozatában már a 6.-nál tartunk, viszont a gyerekorvosunk talált egy csodás fül-orr-gégész doktornénit az eddigi tehetetlen helyett, aki mélyebb okok után kutat, első menetben szeretné kizárni, hogy nincs-e esetleg felszívódási zavara, ami immungyengeségét indokolhatná.
Mivel a tej a fő gyanúsított, már a gasztroenteorológiai kivizsgálás előtt megpróbáltuk elhagyni, és azt kell mondanom, bármi legyen is a vizsgálat eredménye, az állandóan ekcémás bőre pár nap alatt kitisztult, így azt hiszem, amíg a mandula-ügyleten túl nem esünk, mindenképpen tejmentesen élünk majd, bár ennek kivitelezése egyenlőre még eléggé ijesztőnek tűnik számomra.

Ami ebből valójában ide tartozik, az az, hogy mostantól megszaporodnak majd a tejmentes receptek, nehéz szívvel, de jó reményekkel vágunk bele a diétába.


Csirkeragu zöldségekkel

Hozzávalók: 6 csirkecomb kifilézve és felkockázva, 1 nagy cukkini, 2 pritaminpaprika, só, bors, pirospaprika, római kömény, borsikafű, 2 dl házi paradicsomlé vagy egy kis doboz sűrítmény
Elkészítés: A paprikát kis csííkokra, a cukkinit fél körcikkekre darabolom, olívaolajon nagy lángon ropogósra sütöm, majd kiveszem a lábasból és félreteszem.
A megmaradt olajat felforrósítom (ha kell, pótlom), rádobom a húst és fehéredésig pirítom. Megszórom 2 kávéskanál pirospaprikáva, összepirítom, majd egy evőkanál liszttel, ezzel is összeforgatom.
Felöntöm paradicsomlével és annyi vízzel, hogy ellepje. Sózom és fűszerezem ízlés szerint.
Kis lángon fedő alatt addig főzöm, míg a hús teljesen megpuhul, ha kell, pótolom alatta a folyadékot.
Amikor a hús puha, beledobom a zöldségeket és pár perc alatt összefőzöm.
Ezúttal kukoricás rizzsel tálaltam.