2011. május 30., hétfő

Spenótos-krémsajtos gnocchi

Csütörtökön délelőtt megtámadtak minket a seregélyek.
Hatalmas vijjogásra mentem ki a kertbe, és a cseresznyefánkon vagy tizenöt madár garázdálkodott, percek alatt kilókat vertek le a fáról a gyönyörű cseresznyéből, aminek kellett volna még néhány nap, hogy feketére érjen.
Így viszont rohantam a létráért és a napot lényegében a fán töltöttem, hogy mentsem, ami menthető. Ebédelni csak úgy volt esélyem, ha kiötlök valami percek alatt elkészülőt. Sikerült és csodás lett.

2011. május 25., szerda

Csirkés fajitas

Végre rászántam magam, hogy emberes adag tortillát süssek -és hiába raktam tele a fagyasztót is, rövidesen süthetem a következő adagot.
Fanni közölte ugyanis, hogy ez a kedvencek listáján beelőzte a palacsintát és a második helyre tört fel, közvetlenül a túrós csusza mögé. Poci pedig elropogtat minden belecsomagolt zöldséget, amikre benemcsavart állapotukban rá nem nézne. Mi többiek csak szimplán imádjuk. :)

2011. május 20., péntek

Spenótos tészta


Poci hazaér az oviból -ebéd után hozom őket haza-, rögtön beindulnak a kötelező programpontok:
"Anya, éhes vagyok!!!!"
"Ott a grillcsirke az asztalon, szolgáld ki magad!"
"Jaj, ne, én inkább abból a finom tésztából kérek, tudod, amelyikben bébispenót van!"
(Némi plusz információ: Poci jóformán fényevő, semmilyen zöldséget nem nagyon szeret, gyümölcsöt is elvétve eszik, és úgy általában csak csipeget. Ebből a tésztából épp most tolja a második tányérral.)

2011. május 18., szerda

Illatos pörkölt spenóttal és tojással

No, erre büszke vagyok! :) Nincs forrásmegjelölés, mert teljes egészében a saját fejemből pattant ki, és nagyon finom lett. (Egyébként meg nyilván csupa spenótos cucc ugrál ki a fejemből, mert egyenlőre ezt termi buzgón a kertem.)

Éheseknek ropogós barna bucival vagy durumtésztára pakolva, fitteknek (mi ilyenek vagyunk :) joghurtos zöldsalátával!
És ha bizarrnak tűnnek a fűszerek, akkor se változtassatok, mert így jó!


Illatos pörkölt spenóttal és tojással

Hozzávalók: 70 dkg darált sertés- vagy marhahús, 1 doboz darabolt paradicsomkonzerv (nálam ma a Cirio márkájú szuperül vizsgázott), 1 tk fahéj, 1 tk római kömény, 4 szegfűszeg, 1 kk ánizsmag, só, 2 nagy gerezd fokhagyma, 3 marék bébispenót, 4 tojás
Elkészítés: A húst sóztam és nagyon forró vastagfalú serpenyőben pici olajon nagy lángon fehéredésig pirítottam. Hozzáadtam a paradicsomot és 1 dl vizet.  A szegfűszeget és az ánizst mozsárban porrá törtem, majd az összes fűszert a húshoz kevertem. A megpucolt fokhagymagerezdeket péppé törtem a mozsárban és azokat is a húshoz adtam. Lefedve kis lángon fél órát sütöttem.
A húst cseréptálba öntöttem és a serpenyőjébe beledobtam a megmosott, lecentrifugázott spenótot, picit sóztam és 1 perc alatt megfonnyasztottam. Elrendeztem a hús tetején.
4 mélyedést nyomtam kanállal a húsmasszába és beleütöttem a tojásokat. 180 fokos sütőben 15 perc alatt készre sütöttem.

(sütés előtt -látható, hogy a tojás a hús forróságától már kezd mekötni)

2011. május 15., vasárnap

Epermisu

A paradigma: "Apát nem lehet édességgel levenni a lábáról."

A kivétel, ami a szabályt erősíti:
"Bocs, de ez túlságosan finom" -mondja apa, azzal kiveszi a hűtőből a második tálka epermisut. Az első elfogyasztása után 5 másodperccel.




Epermisu

Hozzávalók: 75 dkg eper (ebből az az 50 dekányi, amit turmixolni fogunk, lehet akár fagyasztott is), 50 dkg mascarpone, 1 dl hideg habtejszín, 3 ek hársméz, 1 ek átszitált porcukor, 2 csomag olasz babapiskóta, 2 citrom leve, 10 dkg kristálycukor, 2 dl víz, 10 dkg fehér csokoládé
Elkészítés: A vízből, kristálycukorból és citromléből szirupot főzünk és hagyjuk kihűlni.
Az eperből 50 dekányit pürésítünk, a többit vékonyan felszeleteljük.
A mascarponet, habtejszín, mézet és porcukrot simára keverjük, belekeverjük az eperpürét.
Készíthetjük nagy üvegtálban vagy apró tálkákban, lényeg, hogy a rétegzésnél alulra kerüljön szirupba áztatott babapiskóta, rá eper, majd krém. Ezután még egyszer megismételjük ugyanezt. A tetejére sajtszeletelővel csokiforgácsot gyalulunk.

2011. május 7., szombat

Marokkói tejszínes dagadótekercsek spárgával és spenótos kuszkusszal

Olyan dolgok kerültek ma össze a cseréptálban, amiben a húst sütöttem, amelyek egyébként nem gyakran találkoznak: marokkói fűszerek, fehérbor, tejszín, sajt. Valójában a Fűszeráruháztól kapott marokkói fűszert akartam kipróbálni, de az is eszembe jutott, hogy milyen lenne, ha a bevált tekercselt dagadót mini változatban készíteném -a gyerekek ugyanis valamiért inkább a törpeméretű tekercsekkel szimpatizálnak (-néha vicc, min múlik az, hogy a kisnövésűek megeszik-e az ebédet vagy nyafognak).
Két legyet egy csapásra változatom végül elég jól fogyott. :)




Marokkói tejszínes dagadótekercsek spárgával és spenótos kuszkusszal


Hozzávalók: 1 kg dagadó (a hosszú, háromszögletű része, amit fel szoktak szúrni töltéshez), marokkói fűszerkeverék, 2 dl száraz fehérbor, 1 dl tejszín, 20 dkg sajt, 1 nagy csokor spenót, 1 csomag zöldspárga, citromlé, olívaolaj, fél csomag kuszkusz, curry, fahéj
Elkészítés: A húst 8 szeletre szétügyeskedtem és filézőkéssel szétnyitottam, amilyen nagyra csak bírtam. (Ne szép geometriai formákra hajtsatok, csak a túlélésre!) A zsírcafatokat levágtam róla, de a szép vékony zsírréteget a felszínén meghagytam.
Alaposan befűszereztem mindkét oldalán a marokkói fűszerkeverékkel, a lereszelt sajt felével felgöngyöltem a tekercskéket és egy akkora cserép sütőtálba pakoltam őket, amit éppen megtöltöttek. Rálocsoltam a bort és a tejszínt, majd 170 fokos sütőben 1 órát sütöttem fólia alatt, további 1 órát pedig anélkül. A sütésidő vége előtt pár perccel rászórtam a maradék sajtot.
A kuszkuszt összekevertem 1 púpozott teáskanál curryval (én felesben használok madras és sima curryt), 1 kávéskanál fahéjjal és 1 kávéskanál sóval. Lobogó forró vízzel felöntöttem úgy, hogy ujjnyira ellepje, és hagytam dagadni. Ha nagyon beszívná a vizet és még nem puhult meg, alá lehet pótolgatni.
A spárgát megmostam, a szárvégeit letörtem (pontosan ott roppan el, ameddig alkalmas a fogyasztásra), pici olívaolajban 3 nagy csipet sóval és egy csipet cukorral kicsit átsütöttem, majd kevés vizet öntve alá fedő alatt puhára pároltam.
A megmosott spenótot a spárga maradék főzőlevére dobtam, sóztam, fél perc alatt megfonnyasztottam, majd pár csepp citromlevet rálöttyintve átkavartam és kiszedtem a serpenyőből.
Tálalásnál a kuszkuszt meglocsoltam a hús alatt felgyűlt pecsenyelével, megszórtam spenótlevelekkel és mellé pakoltam a húst, a spárgát.

2011. május 5., csütörtök

Cincinnati chili -a nem hétköznapi

Gyorsan felejts el mindent, ami eddig a chilis bab fogalmához tartozott számodra! Gyűjts egy kis bátorságot és szórd bátran a fahéjat, nehéz holland kakaóport és törd a szegfűszeget. A végeredmény izgalmas ízvilág lesz, érdemes kipróbálni.


Cincinnati chili

Hozzávalók: 4 ek olaj, 4 nagy fej hagyma felaprítva, 6 nagy gerezd fokhagyma felaprítva, 1 kg darált marhahús, 2 ek holland kakaópor (szerencsivel nem lesz az igazi!), 1,5 tk fahéj, 1 tk római kömény, 1 kk cayenne bors, 5-6 szem szegfűszeg mozsárban porrá törve, 1 kis konzerv sűrített paradicsom, 3 ek almaecet, 3 ek Worcestershire szósz, 1 liter húsleves, 1,5 ek chilipor, 1 ek barna cukor, 2 doboz vörösbab konzerv, 1 doboz csemege kukorica konzerv, 10 dkg érettebb ízű sajt lereszelve
Elkészítés: Az olajon lassú tűzön kb. 10 perc alatt aranybarnára sütjük a hagymát, majd hozzáadjuk a fokhagymát, és további 1 percig pirítjuk. Magasabbra vesszük a lángot és hozzáadjuk a húst is, picit sózzuk és fehéredésig pirítjuk. Rászórjuk a kakaóport, a cukrot és a fűszereket, 1-2 percig együtt pirítjuk.
Hozzákeverjük a paradicsomszószt, az ecetet, a Worcestershire szószt és felöntjük húslevessel. 15 percig kis lángon főzzük.
Hozzáadjuk a babot, további 10 percet főzzük, végül a kukoricát, és még 5 percig hagyjuk gyöngyözni.
Sajttal megszórva tálaljuk. (Mi a gyerekek miatt a cayenne bors és chili mennyiségét nagyon visszafogtuk és utólag a saját tányérunkban ízesítettük Sambal Oelek-kel, ez a kedvenc chiliszószunk)
Forrás: Epicureous