2010. május 27., csütörtök

Epres triffle limoncelloval

Ha van olyan gyümölcs, amiért mindhárom gyermekem rajong, amit a ranglétrán talán még a csokival meg a palacsintával is megküzd (a "gyümölcs" kategória többi szereplője labdába sem rúghat mellette), az az eper.
Tökéletes, ahogy van, boldogan tömik magukba, ha pedig még szeretnénk kicsit emelni a luxust, meglocsolom egy kis fehér csokival.
Kivételes eset, hogy ennél a szintnél jobban feldolgozzam: a szezon kezdete óta ez az egyetlen édesség készült belőle, én kívántam meg.



Epres triffle limoncello-val

Hozzávalók: piskóta 4 tojásból (nem túl levegős fajta), 800 g eper, 2 ek méz, limoncello, 2 tojássárgája, 1 vaníliás pudingpor, 8 dl tej, 4 ek cukor, 2 csomag vaníliás cukor, 4 dl tejszín
Elkészítés: Az eper felét a mézzel nem túl simára turmixoljuk. A többi epret apró darabokra vágjuk.
A tojássárgáját simára keverjük a cukorral, tejjel, pudingporral, és kis lángon krémmé főzzük. Amikor elzártuk alatta a lángot, belekeverjük a vaníliás cukrokat és hagyjuk teljesen kihűlni.
A tejszínt lágy habbá verjük.
A piskótát kis cafatokra tépjük.
A tál aljába terítjük a piskóta felét, jól meglocsoljuk limoncello-val, rásimítjuk az eperturmix felét, majd a puding felét, arra rászórjuk az eperdarabkák felét, s végül a tejszín felét. Ugyanígy elkészítjük a második réteget.
Fogyasztás előtt hagyjuk egy órát pihenni a hűtőben.
Ha gyerekek is kapnak belőle, a likőr helyettesíthető mézből és citromléből készült sziruppal.

2010. május 20., csütörtök

Aszalt meggyes muffin sok-sok csokival

Fannim elballagott tegnap az oviból. Őszintén bevallom, maga az ünnepség nem rengetett meg különösebben érzelmileg, sokkal inkább a tudat, hogy egy nagyon szép korszak lezárul, és valami teljesen új és ismeretlen (és valószínűleg nagyon jó) következik, attól összeszorul a gyomrom, ahányszor csak eszembe jut.
Az ünnepelt is szomorkodott egy keveset, gyanítom, szertartásosan, az óvónénikre hangolódva, mert közben tűkön ülve várja a szeptembert, ha tehetné, talán át is ugraná a nyarat. És mint igazi nagylány, ő készített  ballagási vendégváró finomságot a nagyszülőknek, a saját kis kezével -muffinból profi, szerintem álmában is sütögeti néha.



Aszalt meggyes muffin sok-sok csokival

Hozzávalók: 25 dkg vaj, 25 dkg cukor, 25 dkg liszt, 4 tojás, 1/2 kk só, 2 ek tej, 1 csomag sütőpor, 15 dkg aszalt meggy, 20 dkg csokoládé, 1 marék smarties és cukorgyöngy
Elkészítés: Egy tálkában alaposan összekeverem a lisztet, sót, meggyet és sütőport.
Egy nagyobb tálban a tojásokat kikeverem a cukorral és a tejjel, majd az olvasztott vajjal.
A kettőt gyors mozdulatokkal elegyítem és már mehet is a papírkapszlikkal bélelt muffin-tepsibe. 200 fokon 20-25 perc alatt szép aranybarnára sül.
Ha kihűlt, vastagon meglenjük olvasztott csokoládéval és cukorkákkal díszítjük.

2010. május 19., szerda

Paradicsomos-tejszínes csirkecomb

Volt néhány ötletem, mi mindent készíthetnék másnap ebédre, mielőtt beléptem a húsboltba. No de azzal a lendülettel tanácstalan is lettem, mert egy kisvárosi húsbolt -főleg ha  nem korán reggel térünk be- meg tudja még lepni az ember lányát. Mondjuk azzal, hogy kong az ürességtől.
Ami még elvihető volt, fél kiló zúza (Mire elég 5 embernek?), és nem túl szimpatikus túlméretezett csirkecombok. Ímmel-ámmal négy mégis hazajött velem, nyomtak együtt szűk másfél kilót!
Lefilézve és zsírtalanítva azért csak sikerült közönségsikert arató ételt készíteni belőlük.



Paradicsomos-tejszínes csirkecomb

Hozzávalók: 1,25 dkg csirkecomb kifilézve, 1 doboz egész paradicsom konzerv, 2 dl tejszín, só, bors, borsikafű, kakukkfű, 4 gerezd fokhagyma, 25 dkg sajt
Elkészítés: A húst nagyobb darabokra szétvágjuk, sózzuk, borsot tekerünk rá. Egy cseréptálban szépen egymás mellé fektetjük a darabokat.
A paradicsomkonzervet felaprítjuk, levével együtt a húsra öntjük. Megszórjuk sóval, borsikafűvel és pici kakukkfűvel. Ráöntjük a tejszínt, a szétzúzott fokhagymát is rászórjuk, és az egészet egy kanállal elkenegetjük, kicsit összekeverjük a hús felszínén.
A tálat lefedjük és 190 fokos sütőben 45 percig sütjük. A fólia eltávolítása után még fél órát sülhet, félidőben rászórjuk a sajtot is.
Rizzsel, bulgurral vagy krumplipürével, és persze salátával tálaljuk.


2010. május 15., szombat

Spárgás quiche

Az igazi telet igazi tavasz követi végre, egyik pillanatban verőfény, másikban zuhog, mire kibicajozunk a tóig, a szikrázó napsütést váltják a fekete felhők és iszkolhatunk hazafelé -a nagyok a bicajjal ezt könnyen abszolválják, de Máté amilyen villámsebesen teker a kismotorján odafelé, úgy vánszorog hazafelé, mi ketten épp csak megússzuk az elázást, ha éppen megússzuk.
Tavaszillatú tavasz: mézédes akác, fűszeresebb bodza, a konyhában a spárga és az eper illata kényeztet. A zöldségestől sosem távozunk e kettő nélkül.

A spárgából erőteljesebb, ütősebb a fehér, de macerásabb is, nem érdemes megspórolni a hámozását, zöldséghámozóval is eltart pár percig, és nem árt vigyázni, nehogy elroppanjon a kezünkben. A fás végét ne használjuk, könnyű megállapítani, honnan kezdődik a finom része, éppen ott válik el, ha kettétörjük.
A zöld spárgával egyszerűbb a dolgunk, csak le kell törni a fás végét és már főzhetjük is.
Persze csak egy alapos mosás után, mert főleg a csúcsában könnyen bennemarad a föld, még ha nem is látjuk.

Szerintem a legjobb elkészítési mód, ha a spárgát serpenyőben pároljuk meg: előbb kevés olajon kis lángon mindkét oldalán aranyszínre sütjük, pici sóval és csipetnyi cukorral megszórva, majd kevés vizet löttyintünk alá és fedő alatt addig pároljuk, míg puha nem lesz -ez sem tart tovább pár percnél.






Spárgás quiche


Hozzávalók: 2 csomag spárga (ezúttal fehér), 5 dl tejföl, 4 tojás, só, bors, 30 dkg reszelhető sajt (pl. trappista), 15 dkg szeletelt bacon, 5 dkg kéksajt, 1 csomag fagyasztott leveles tészta
Elkészítés: A leveles tésztát kiolvasztom, kinyújtom és két nagy kerámia tálat kibélelek vele.
Én úgy szoktam nyújtani, hogy folpackkal borítom az asztalt, belisztezem, ráteszem a tésztát, azt is lisztezem, majd befedem egy nagy drab folpack-kal, és a két fólia közt nyújtom ki. Így jó adag takarítást spórolok meg magamnak.
A tejfölt kikeverem a tojásokkal, sóval, frissen őrölt borssal, a lereszelt sajt felével.
A spárgát a már leírt módon megpárolom. Ha kihűlt, a tésztán elosztom, és rámorzsolom a kéksajtot.
Leöntöm a tojásos-tejfölös masszával, rászórom a maradék sajtot és a tetejére rakosgatom a kis szeletkékre vágott bacont.
190 fokon 25-30 perc alatt megsütöm.


2010. május 6., csütörtök

Gyógynövény teák

Családilag komoly teafogyasztók vagyunk, épp csak a rendes, tealevelekből álló teát nem iszunk túl gyakran. Fogy helyette annál több gyümölcstea és rooibush, na meg fűszeres indiai keverékek.
Bár üresen isszuk őket, a zamata mindegyiknek édeskés, ami az utóbbi hetekben nekem valamiért nem esik jól, ezért nálam most a gyógynövény teák a befutók. Szerintem nincs jobb a kertből szedett friss citromfű forrázatánál, de kell a bokornak még egy kis idő, hogy erősödjön, addigis megtöltöttem a polcot Bad Heilbrunner teákkal, íme néhány:


Zsálya-méz (Salbei-Honig)
Az én kertemben nagyon erős, markáns ízű zsálya terem, annak nem tudnám meginni a teáját, ehhez a teához viszont valamilyen lágyabb ízű típust használtak. Nagyon kellemes, jók az ízpárosítások, és kipróbáltan jó rekedt-fájós torokra.

Borsmenta-fahéj (Pfefferminz-Zimt)
Félve tettem a kosaramba, túl bátornak tűnt a párosítás. Persze, hogy ez lett mind közül a kedvencem. A fahéj nagyon különleges fűszer, megdöbbentő párosokat lehet vele alkotni, biztos vagyok benne, hogy nem utoljára lepett meg.

Csalán-citromfű (Brennessel-Lemongrass)
Klasszikus páros, nagyon szeretnivaló, olyan "zöld ízű".

Hibiszkusz-gingko (Hibiskus-Gingko)
Csempésztek bele egy kis kamillát, citromfüvet, mentát is. A gingko ad neki egy kicsi fanyarságot, alapjában véve mégis a virágos íz dominál. Nagyon finom tea.