2010. november 29., hétfő

Puha csokidarabos keksz

Puha csokidarabos keksz Martha Stuart-tól, egyszerű, jó recept, úgy tűnik, mind az, amihez a hölgyemény a nevét adja. Hogy tárolni mennyire hagyja magát, arról nem tudok nyilatkozni, elfogyott még aznap, amikor készült.


Puha csokidarabos keksz

Hozzávalók: 1 1/4 csésze liszt, 1/2 kk só, 1/4 tk szódabikarbóna, 7 ek (125g) vaj, 1/4 csésze cukor, 1/4 csésze barna cukor, 1 tojás, 1 vaníliarúd kikapart belseje, 3 ek tejföl, 3/4-3/4 csésze tej- és étcsokoládé csepp vagy durvára darabolt táblás csokoládé (összesen kb. 270g)
Késes robotgépben a csoki kivételével összeállítom a hozzávalókat tésztává. A csokoládét kézzel gyúrom bele, hogy ne törjön túl apróra.
10 percre beteszem a tésztát a fagyasztóba, majd sütőpapírral bélelt pepsire evőkanál segítségével halmokat rakok és kicsit ellapogatom. 180 fokra előmelegített sütőben 12-14 perc alatt sülnek meg a kekszek.

2010. november 26., péntek

Cukkinis-gombás máj juhtúrós zöldbabbal

Apa egészségügyi és karcsúsodási megfontolásból száműzi a cukor- és keményítőtartalmú ételek jelentős részét az étkezéséből, és mivel nincs se időm, se kedvem kétfelé főzni, eléggé beragadtam a "zöldség hússal, hús zöldséggel" bűvös körébe, nem ritkán megszorulva is érzem magam benne. Komolyan mondom, Szendi Gábor vállon veregetne az ebédeink nagy részéért. Persze mi azért reggeli és vacsora alkalmával bőszen ellene dolgozunk a gyerekekkel minden paleolit ideának, finom tésztával, kenyérrel, joghurttal és egyebekkel. :) Gyanítom, nem vagyok az az ősasszony típus.

Én már csak úgy működöm, ha ki kell ötölnöm, mi legyen az ebéd, elsőként mindig tészta jut eszembe, jelenleg kilőve, másodjára leves valami édességgel, mondjuk császármorzsával, ez is marad a hétvégi tobzódásra. Húsétel kell, csak sajnos ha húsétel kell, csikorognak odabenn a kis fogaskerekek.
Húst sütök és zöldséget párolok, de lasagne-ról, quiche-ről meg gnocchi-ról álmodozom. Na meg olyan derelyéről és gombócról, amit öcsém és Mariann tudnak csinálni...

Ezen a héten a szememre hagyatkoztam: amelyik zöldség szimpi lett neki, azt vittem haza. Egyik nap például nagy bátran zöldbabot, nincs ugyanis túl nagy rajongói tábora odahaza. Juhtúróval, ennek a májas ételnek a köreteként viszont még kevésnek is bizonyult.




Cukkinis-gombás máj juhtúrós zöldbabbal

Hozzávalók: 1 közepes cukkini, 35 dkg gomba, 50 dkg pulykamáj, só, bors, római kömény, shawerna, 40 dkg zsenge sárga hüvelyű zöldbab (fagyasztott), 7 dkg juhtúró
Elkészítés: A zöldségeket megmosom és leszárítom. A cukkinit hosszában 4felé hasítom, majd vastagon felszeletelem: így negyed körcikkeket kapok. A gombát is vastagon szeletelem (nem hámozom meg, mert a héjában van a legtöbb ízanyag, csak jól lesuvickolom).
A megmosott májat megtisztítom az inaktól, hártyáktól, és falatnyi darabokra vágom.
Wokban vagy jó minőségű serpenyőben pici olajat forrósítok és pirítani kezdem rajta a zöldségeket, nagy lángon. Sóval, köménnyel, shawernával fűszerezem. Előbb levet engednek majd a zöldségek, majd ha ez elpárolgott, még pirítom őket egy kicsit, hogy a külsejük kapjon egy kis ropogós barna kérget, majd tányérra szedem.
Papírtörlővel kitörlöm a serpenyőt és ismét pici olajat teszek bele, nagy lángon fehéredésig pirítom benne a májat, majd a lángot mérsékelve addig sütöm, amíg puha marad, de már nem véres belül.
Ekkor hozzákeverem a zöldségeket, pár pillanatig együtt pirítom, majd tálalom.
Mialatt a máj sül, egy másik serpenyőben olajon megfuttatom a zöldbabot, míg kicsit üveges színt kap, majd sózom és időnként pici vizet löttyintve alá, fedő alatt, kis lángon megpárolom -szerintem akkor jó, ha még ropogós. Szűrőn lecsöpögtetem, ha kell, majd hozzákeverem a juhtúrót -eredetileg rá akartam morzsolni, de aznap nagyon krémes állagú bryndzát árultak, mínusz pont a látvány szempontjából, de az íznek mindenképp ez kedvezett. A máj köreteként tálalom.

2010. november 20., szombat

Sok kicsi - a nyomorban élő kisművészekért

A Sok kicsi adománygyűjtő akció a Segítsüti karácsonyi testvére: weboldalán már napok óta kettesével kerülnek föl a jobbnál jobb gasztronómiai jellegű nyeremények, melyekre 1000 forintért lehet sorsjegyeket vásárolni.



Ebben az évben az adományokat az Igazgyöngy Alapítvány kapja majd.
Ha elolvassátok a Sok kicsi oldalán a róluk szóló néhány sort, benéztek az alapítvány életre hívója, L. Ritók Nóra grafikus-tanárnő Nyomor széle című blogjába vagy csak végigpörgetitek a gyermekek festményeit és fotóit a Bezzeganya blogon, biztosan ugyanúgy meg fogja facsarni a szíveteket, mint az enyémet. Minden támogatást megérdemelnek, akik a legfojtogatóbb nyomorban képesek előcsalni ezt a csodát. 

2010. november 14., vasárnap

Túró guru kehely

A Túró Guru-val - túlspirázott cukortartalmán kívül -épp csak egy bajom van, ugyanaz, mint a többi hasonló tejszelettel: kicsi. Lehetne mondjuk háromszor ekkora, egy menetre úgy már talán elég is lenne.
Első pillanattól felmerült már a gondolat, hogy egy home made verzióban ki lehetne küszöbölni ezeket a hátrányokat. Még mielőtt a tettek mezejére léptem volna, Flat Cat bizonyította, hogy nem elveszett ötlet ez, kehelybe álmodott Guruja csodás lett.
Én egy picit másképpen képzeltem el, és a múlt hétvégén eljött végre a tesztelés pillanata: a házi Guru jött, látott, győzött, még az -újabban iszonyú válogatós -kiskorúak is lelkesen kanalazták és repetáztak, és hiába lett egy kehely legalább háromszor akkora, mint egy bolti Guru, így is meggyászoltuk, amikor elfogyott!


Túró Guru kehely

Hozzávalók: 400 g krémes túró, 2 dl tejszín, 1 rúd vanília, porcukor, 15 dkg kristálycukor, 2 dl tejszín, 100 g tejcsoki, 50 g étcsoki, 1 marék durvára darált földimogyoró
Elkészítés: A csokikat összetördelem, vízgőz felett felolvasztom és belekeverem a mogyorót. Szilikon lapra vagy sütőpapírra egész vékony rétegben elsimítom.
A kristálycukrot kis lángon kavargatás nélkül felolvasztom. Amikor világosbarna karamellé vált, belecsorgatok 2 dl tejszínt és lassan kavargatva hagyom felolvadni benne a karamellt -ez eltarthat néhány percig. Hagyom kihűlni -ezalatt szépen besűrűsödik majd.
2 dl tejszínt lágy habbá verek. A túrót kikeverem ízlés szerinti mennyiségű átszitált porcukorral, a vanília kikapart belsejével és a tejszínhabbal.
Kis formákba (én szufflés tálkákat használtam) rétegzem: előbb 2 púpozott evőkanál túrókrémet, 1-2 evőkanál karamellt, majd tördelek rá mogyorós csokit, és ugyanezt mégegyszer.
Kész! :)

2010. november 10., szerda

Fűszeres kacsamell-saláta


Mamink és papink csodálatos utazást tett Jordániában és Izráelben.
Amellett, hogy az ő örömük a mi örömünk, az esemény egyéb hatásokkal is van az életünkre:
-Megtudtuk, hogy apa külcsínyét -ha lehet, az eddiginél is -tovább emeli a muszlim fejkendő.
-És Fannika egyéniségéhez kiválóan passzol a gyöngyökből szőtt kis sapka, de az arab nők igazán növeszthetnének nagyobb fejet, hogy a körméretéhez is passzoljon.
-Azóta Máté állandóan a "Táteve továt" (=Tétova teve by Alma zenekar) óhajtja hallgatni, hárommilliószor zsinórban, és fogadok, lelki szemei előtt papit látja a tevén lovagolva.
Én meg próbálok rájönni, mire valók a csodás fűszerek, amiket hoztak nekünk.
Az egyik úgy néz ki, mint a curry, mami szerint shawerna. Amennyire sikerült utánajárnom, shawarma lenne a helyes kifejezés, ami valójában nem is a fűszert jelenti, hanem az ételt, ami belőle készül. Ez a Közel-Kelet legkedveltebb gyorsétele, melynek egyik változata az általunk is ismert török gyros. Maga a fűszer legkevésbé sem hasonlít a Magyarországon kapható gyros fűszerkeverékre (Lehetek gonosz? Ezek a szépen csomagolt hazai fűszerkeverékek nem sokmindenre valók, kár kidobálni rájuk a pénzt.), az alapját biztosan a kurkuma adja és hogy mi minden van még benne, megfejteni nem tudom. Mindenesetre meglepően lágy az íze, lehet bőkezűen szórni.
A másik egy nagyon izgalmas, gyönyörű sötétbordó színben pompázó fűszer, a sumac. Ezt a sumac cserje megszárított vörös bogyóinak őrlésével állítják elő, az íze intenzíven citromos, használják salátához, húshoz, rizshez, kebabhoz, sőt Amerikában italt, "indián limonádé"-t is készítenek belőle.

Ahogy egyre zordabbra vált a helyzet odakinn, annál inkább kívánnám a belülről melegítő, gazdagon fűszeres ételeket.
A shawrama és a sumac ennek az egyébként könnyű salátának adott ezúttal valamivel mélyebb ízt, testességet.

Fűszeres kacsamell-saláta

Hozzávalók: 2 adag vegyes salátalevél, 1 piros kaliforniai paprika, citrom, nagyszemű só, olívaolaj, 1 kacsamell, napraforgóolaj, shawarma, sumac
Elkészítés: A kacsamellet lefejtettem a csontról. A bőrét lehúztam, felcsíkoztam, és lassú tűzön finom pörcögőt sütöttem belőle -ez rászórható a salátára is, persze csak ha el nem fogy, mire odáig jutnánk. :)
A húst felcsíkoztam, bőven megszórtam shawarma fűszerrel és fél órát állni hagytam.
Ezután jó minőségű serpenyőben napraforgóolajat melegítettem nagy lángon, beledobta a húst és minden oldalán fehéredésig pirítottam, majd kis lángon nagyából 2 percig sütöttem, néha átmozgatva -érdemes egy vaskosabb csíkon ellenőrizni az állagot.
Tányérokon elterítettem a salátát, rászórtam a felcsíkozott paprikát, meglocsoltam olívaolajjal és kevéske citromlében feloldott tengeri sóval, bőven megszórtam sumac-kal.
Rápakoltam a húst a szaftjával együtt és tálaltam.

2010. november 7., vasárnap

Mogyorós csók

Ugye, inkább fasírtnak néz ki a dolog, mint sütinek?
Pedig nagyon klassz kis recept, az íze leginkább azokhoz a -nagyon intenzív mogyoróízű- apró mogyorós csókokhoz hasonlít, amit gyermekkoromban lehetett kapni, mostanság meg néha egy-egy piaci árusnál tűnik fel kuriózumként.
Elég szkeptikus voltam ezzel az 5 hozzávalóval, biztosra vettem, hogy változtatni kell majd a recepten, mert ha nem teszek bele lisztet, folyni fog az egész. Ehhez képest, ki tudja, milyen fizikai-kémiai törvényszerűség folytán, de ahogy a mogyoróvaj a tojással összekeveredett, felhígulás helyett sűrű, formázható masszává változott.

Tessék kipróbálni, nálunk a 3 gyerek plusz egy kisvendég 5 perc alatt tüntetett el egy tepsinyit belőle!


Mogyorós csók

Hozzávalók: 1 csésze mogyoróvaj, 1 csésze barna cukor, 1 nagy tojás, 1/2 csésze apróra vágott fehér csokoládé, 1 tk szódabikarbóna
Elkészítés: A hozzávalókat a csoki kivételével dolgozzuk össze késes robotgépben, majd a csokit kézzel gyúrjuk hozzá.
Kézzel formázzunk a masszából apró golyócskákat, és pakoljuk őket sütőpapírral bélelt tepsire, ne túl közel egymáshoz, mert jól meg fognak nőni.
180 fokon 9 perc alatt süssük meg, majd hagyjuk 1 percet hűlni a tepsin, mielőtt tálcára szednénk.
Tipp: Olcsóbb és adalékanyagmentes mogyoróvaj készíthető házilag sótlan pörkölt földimogyoróból. A mogyorót késés robotgépben magas fokozaton pár percig daráljuk, 1-2 csepp olajat hozzáadva krémmé áll össze, ezután daráljuk tovább annyi ideig, amíg eléri a kívánt -darabosabb vagy krémes- állagot.


Na és még egy tipp: A golyócskák meggyúrása után ne mossunk szappannal kezet, csak tiszta vízzel. A mogyoróolaj és a tojás jobban hidratálja a bőrt, mint egy átlagos kézkrém. :)

2010. november 2., kedd

Máté szülinapja mégegyszer

(az ünnepelt a pékségben szerzett "teknősbékahúst" csócsálja)

Mutattam már a tortát és a boszisisakokat, amikkel a kicsi embert boldogítottam a szülinapján.
Aki ráadásképp nem csak 3 éves lett, hanem ovis is! Igaz, valójában kapott pici engedményt és elkezdhette a beszokást pár héttel korábban, hogy egyszerre szokhasson a többi picivel, így már törzsgárdatagnak számít odabenn, egész lelkesen megy és időnként szívesen hazahozná magával az óvónénijét. :)

Eddig szigorú Köjál szabályokra hivatkozva tilos volt -embernek való alapanyagokból készülő- házi sütiket bevinni, kizárólag -sokkal műanyagabb- boltit, ebben az évben azonban öko-ovivá változott az óvodánk, így végre bedobhatja magát minden sütögetni szerető szülő. Láttátok volna az Őszünnep alkalmából rendezett ovis utcabálon micsoda lakmározás folyt, betegre ettük magunkat jobbnál jobb házi sütikkel!

Nem volt időm tortával bűvészkedni, ezért lett végül csokis muffin, egész kevéske tésztával, brutális mennyiségű tejszínes csokikrémmel és rengeteg csicsával a tetején.
Annak ellenére, hogy épp Máté szülinapján ment pékséglátogatásra a csoport, ahol emberesen megtömték őket mindenféle földi jóval és félő volt, több édesség már nem fér beléjük, az ünneplés után minden gyerek impozáns csokibajuszokkal indult a mosdóba!


Csupa csoki muffin

Hozzávalók (kb. 30 db-hoz): 25 dkg felolvasztott vaj, 25 dkg cukor, 20 dkg liszt, 5 dkg holland kakaópor, 4 tojás, 2 tk sütőpor, 2 ek szobahőmérsékletű tej, 20 dkg aszalt sárgabarack, 2 tábla tejcsokoládé, 3 dl tejszín, Smarties és egyéb díszek
Elkészítés: A barackot kevés vízben pár percig fedő alatt pároljuk, hogy megpuhuljon, majd leszűrjük és hagyjuk kihűlni.
A tésztához alaposan kikeverjük a tojásokat a cukorral, majd a vajjal és tejjel, egy másik tálban pedig a lisztet a kakaóval és sütőporral. A száraz és nedves hozzávalókat már csak úgy tessék-lássék kell összekavarni és jöhet az adagolás: minden papírkapszliba csak egy evőkanálnyi kell, így a megsült muffin a forma feléig sem fog érni.
Minden kapszli közepébe nyomunk egy szem sárgabarackot, amjd a muffinokat 200 fokos sütőben 12 perc alatt megsütjük.
A csokoládét vízgőz felett megolvasztjuk, majd apránként belekeverjük a megmelegített tejszínt. Hagyjuk kicsit hűlni.
Ha besűrűsödött, a muffinok tetejére kanalazzuk és megszórjuk mindenféle csicsával.

(megmutatom a kalácsbékát is, ügyes kispékek biztosan meg tudják csinálni otthon is)