2010. január 30., szombat

Paradicsom krémleves pestoval

Paradicsom, tejszín és bazsalikompesto, ez a hármas tésztánál nagyon bevált. Ma villant be, hogy mi lenne, ha kipróbálnám őket együtt krémlevesként is.
A gyerekek óvatosan ismerkedtek vele -sajnos hozzászoktak az ovis agyoncukrozott paradicsomlevesekhez. Én paradicsomleves kategóriában ennél finomabbat még nem ettem.


Paradicsom krémleves pestoval

Hozzávalók: 4 közepes krumpli, só, 3 kis konzerv sűrített paradicsom, 3 púpozott tk bazsalikompesto, 2 dl tejszín, só, szükség esetén keményítő
Elkészítés: A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk, és 1,5 l sós vízben puhára főzzük.
Merülőmixerrel leturmixoljuk, majd hozzáadjuk a paradicsomot, 3 percig együtt főzzük. Mehet hozzá a pesto és még 2 perc főzés. Ezután felöntjük tejszínnel, ellenőrizzük, hogy kell-e utánasózni, és amikor felfő, elzárjuk alatta a gázt.
Ha nem találnánk a leves állagát elég krémesnek (nem minden krumplifajta sűrít egyformán), egy teáskanál vízben feloldott keményítőt öntünk vele és hagyjuk felzubbanni.

Nálunk természetesen ez is golyóleves kategória, tehát a gyerekek levesgolyócskákat potyogtatnak bele.

2010. január 29., péntek

Rakott savanyú káposzta

A savanyú káposztás sorozat újabb oszlopos tagja. :)
Nem volt kétségem afelől, hogy csak finom lehet, de annál is jobb lett. Persze minden kijelentésem kezelhetitek fenntartással, hiszen savanyú káposzta rajongó vagyok.
Ennél csúnyább képet viszont rég készítettem, azt hiszem, úgyhogy ne higgyetek a szemeteknek!


Rakott savanyú káposzta


Hozzávalók: 1 hatalmas fej hagyma, 1 csapott ek pirospaprika, olaj, 600 g savanyú káposzta, 600 g darált sertéshúsból készült pörkölt, 6 dl tejföl
Elkészítés: A káposztát kicsavajuk és apróra vágjuk.
A hagymát felkockázzuk, kevés olajon üvegesre dinszteljük. Rászórjuk a pirospaprkiát, elkeverjük benne, majd rádobjuk a káposztát és összeforgatjuk. Kevés vizet aláöntve fedő alatt lassan pároljuk, a vizet folyamatosan pótolva, amíg meg nem puhul. Ez káposztától függően változó időtartamú lehet, de fél órát biztosan igényel majd. Ha kell, sózhatjuk, de a savanyú káposzta általában elég sós.
Ha megpuhult, egy kisebb tepsiben elterítjük, rásimítjuk a pörköltet, majd a tejfölt, és előmelegített sütőben 180 fokon 20-25 perc alatt megsütjük.
(Az első kép a thenibble.com-ról származik.)

2010. január 25., hétfő

Paradicsomos-tejszínes tészta herkentyűkkel

Ősrecept nálam, egyike a legrégibb kedvenceknek. Súlyos 10 perc az elkészítési ideje, az íze egyszerű és tökéletes, a gyerekek az anyjukkal egyetemben boldogan tömik. JÓ. :)


Paradicsomos-tejszínes tészta herkentyűkkel

Hozzávalók 2 éhes fölnőttnek: 250 g durum tészta (most farfalle), 250 g herkentyű (nálam jobb híján fagyasztott), 2 ek olaj, 1 kis paradicsomkonzerv, 1,5 dl tejszín, 1 csapott kk borsikafű
Elkészítés: A tésztát roppanósra főzzük.
Amíg fő, a wokban az olajat fölhevítjük, rádobjuk a herkentyűt. 2-3 perc alatt tökéletesen kiolvad majd, ekkor a levet, amit ersztett, szűrjük le róla, majd dobjuk vissza a wokba.
A paradicsompürét és a borsikafüvet kanalazzuk rá és pirítsuk össze.
Engedjük fel a tejszínnel, és amikor felrottyan, zárjuk el alatta a lángot.
Keverjük össze a tésztával és azonnal tálaljuk.
(A herkentyű sós, ezért szerintem sót már nem kíván az étel, de ezt egyéni ízlésre bízom.)

2010. január 24., vasárnap

Fűszeres-sárgarépás lencseleves

Ismét egy kiadós téli eledel, a lencseleves egy kellemes verziója.


Fűszeres-sárgarépás lencseleves

Hozzávalók: 20 dkg lencse, 15 dkg füstölt sonka, diónyi gyömbér lereszelve, só, 1 kk összetört koriander, 1 sárgarépa durvára reszelve, 1 ek almaecet, 1 kk kurkuma, 2 gerezd fokhagyma összezúzva
Elkészítés: A lencsét előző este beáztatjuk.
Másnap leszűrjük a levét, majd 8 csésze vízben feltesszük főni a sonkával együtt. Pár perc múlva kóstoljuk meg, ha a sonka nagyon kevés sót eresztene, sózzuk meg picit és kis lángon főzzük 30 percig.
Ezután adjuk hozzá a répát, ecetet, gyömbért, koriandert, kurkumát, főzzük további 15 percig.
Végül adjuk hozzá a fokhagymát, ha kell, sózzuk, és főzzük még 5 percet.
(Inspiráció: Kreatív konyha -Levesek c. könyv)

2010. január 21., csütörtök

Muffin vacsora után -vagy helyett?

A muffin azért kicsit fapados sütemény. Ha készül nálunk, az leginkább a közös sütés öröméért történik -hiszen kevés süti elkészítésére áll rá ilyen jól a gyerekkéz.
Igaz, Fanni és Poci már nem kezdő kiskukták, színvonalasabb feladatokra is bevethetők lennének. Feltűnt azonban a konyhámban egy újabb lelkes jelentkező kétéves Mátém személyében, úgyhogy a biztonság kedvéért mégiscsak maradtunk a muffinnál.
Mit mondhatnék, belevaló a pasi a konyhában is. Teljesítette az első sütőlecke minden pontját, melyek: liszt megkóstolása és egyenletes szétoszlatása 1 méteres körzetben, nyers tojás megkóstolása, olvasztott vaj megkóstolása és szétkenése a pulton, a pulton található minden egyéb, jelen feladatunkhoz nem aktuális eszköz kipróbálása, Poci lelökése a kisszékről. Sőt, a második konyhaleckébe is belekóstolt, méricskélt, öntögetett, kavart a többiekkel. Fotósorozattal az eseményről sajnos nem szolgálhatok, biztos megértitek -így is kevesebb kezem volt, mint amennyi jó lett volna.
A végeredmény pedig gyorsan el is fogyott, néha szabad egy kicsit bűnözni vacsi helyett! :)


Kakaós-kókuszos muffin

Hozzávalók: 250 g olvasztott vaj, 250 g cukor, 250 g liszt, 1 csomag sütőpor, 4 tojás, 4 ek szobahőmérsékletű tej, 1 púpozott ek holland kakaó, 70 g kókusz, 1 tábla csokoládé, díszítő cukrok
Elkészítés: A tojásokat és a cukrot simára keverjük, belekeverjük az olvasztott vajat, majd a tejet is, végül a lisztet és a sütőport.
A masszát kétfelé osztjuk, az egyikbe belekeverjük a kókuszt, a másikba a kakaót.
A muffinsütőt kibéleljük a papírkapszlikkal, 1/3-áig töltjük őket a csokis, majd 2/3-áig a kókuszos tésztával. 200 fokos sütőben 20 perc alatt megsül.
Ha kihűlt, bevonjuk őket olvasztott csokival, és feldíszítjük.
16 db lett belőle.
(Érdekes módon az első sütetben a kókuszos tésztát a kakaós körbevette, a másodikban viszont a kakaós alul maradt, a kókuszos fölül.)

2010. január 18., hétfő

Savanyú káposztás-babos fazék

Ismét egy savanyú káposztás étel.
Ezúttal kitaposott úton jártam, nem úgy, mint a korábbi paradicsomos-kolbászgombócos káposztánál és a savanyúkáposztás lasagne-nál. Bab és káposzta, hagyományos-biztonságos párosítás, a végeredmény pedig finom és laktató még így is, hogy könnyebb húst, csirkét használtam fel hozzá.


Savanyú káposztás-babos fazék

Hozzávalók: 10 dkg bacon felkockázva, 1 hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 ek olaj, 40 dkg savanyú káposzta, 1 ek cukor, 1 ek pirospaprika, 1 ek liszt, 1/2 tk őrölt római kömény, 1 tk morzsolt majoránna, 450 ml víz, 4 csirkecomb, 1 doboz fehérbab, só, bors
Elkészítés: A bacont az olajon kis lángon kiolvasztjuk, rádobjuk a felkockázott hagymát, és üvegesre dinszteljük.
Nagy lángra vesszük és rádobjuk a kifilézett, felkockázott combokat, fehéredésig pirítjuk. Rászórjuk a pirospaprikát, összepirítjuk, majd a lisztet is, azzal is röviden pirítjuk. Felöntjük vízzel, és ha felforrt, mérsékeljük a lángot.
Hozzáadjuk a köményt, borsot, szétnyomott fokhagymát, majoránnát, cukrot és óvatosan sózzuk is -a káposztából ugyanis viszonylag sok só kijöhet.
30 perc lassú főzés után hozzáadjuk az összevágott káposztát is, majd további 30 perc után a babot, leve nélkül. További 10 perc után ellenőrizzük, minden megpuhult-e, ha kell, pótoljuk a sót.
Tejföllel kínáljuk.
(Az essen&trinken.de receptjéből kiindulva)

2010. január 13., szerda

Sajtos zöldsaláta libamájjal

Heti rendszerességgel kerül az asztalra valamilyen salátatál. Ez a májas variáció nagyon jól sikerült, az ízek tökéletesen passzoltak egymáshoz.


Sajtos zöldsaláta libamájjal

Hozzávalók: 1 kis jégsaláta, 1 nagy piros kaliforniai paprika, 15 dkg Burlauder sajt, 1 marék dió, 1 ek almaecet, 2 ek szójaszósz, 1 tk dijoni mustár, 1 1/2 tk méz, 1 kk só, 0,25 dl víz, 1,5 dl majonéz, 70 dkg libamáj, olaj, só, borsikafű
Elkészítés: A jégsalátát csíkokra vágjuk, megmossuk és salátacentrifugán leszárítjuk. A kaliforniai paprikát felcsíkozzuk. A sajtot nagy lyukú reszelőn lereszeljük.
Egy kis üvegbe beleöntjük a vizet, hozzáadjuk a sót és hagyjuk feloldódni. Ezután hozzáöntjük a szójaszószt, mustárt, mézet, ecetet, majonézt, rácsavarjuk a kupakot és jó alaposan összerázzuk, míg egynemű öntet nem lesz belőle.
Egy száraz serpenyőt felforrósítunk és megpirítjuk benne a diót, félretesszük.
Ezután a serpenyőbe olajat öntünk, magas lángon felhevítjük és rádobjuk a felcsíkozott, szobahőmérsékletű májat. Amikor a külseje kifehéredett, csökkentjük a lángot, megszórjuk borsikafűvel és rövid idő alatt megsütjük -a libamáj nagyon érzékeny, ha csak kicsit is túlsütjük, megkeményedik! A sütés végén sózzuk.
Tányérokra halmozzuk a salátát, megszórjuk paprikacsíkokkal, sajttal, dióval, öntettel megöntözzük, mellészedjük a májat és azonnal tálaljuk.
(Burlauder sajt: Félkemény, igen erőteljes ízű, érett sajt. Nem jut jobb eszembe róla, mint hogyha egy skála egyik vége a trappista, a másik a parmezán, akkor ez valahol a kettő között félúton lehet.)

2010. január 11., hétfő

Savanyúkáposztás lasagne

Vegyük úgy, hogy becsületes voltam. Mert ugye lefotózhattam volna ezt az ételt egészben is, még a tepsiben, akkor még szép volt -vagy legalábbis ennél szebb. De a háttérbe azért belopózott egy bájos kis alak, lényegesen javítva az összhatáson. :)

Ez volt egyébként savanyú káposztás kísérleteim második felvonása. Izgatottan vártam a végeredményt most is, mert nem voltam tökéletesen meggyőződve arról, jót várjak-e. De a végeredmény nagyon finom lett, aki szereti a lasagnet, ajánlom kipróbálásra!


Savanyú káposztás lasagne

Hozzávalók: 80 dkg darált sertéshús jó szaftos pörköltnek megfőzve, 8 ek tejszín, 1 tk őrölt római kömény, 2 nagy doboz tejföl, 12 lasagne lap, 500g savanyú káposzta, 4 paradicsom
Elkészítés: A tejfölt kikeverjük a köménnyel, a pörköltet pedig a tejszínnel. A káposztát jól kicsavarjuk. A paradicsomokat fölszeleteljük.
Megfelelő méretű tepsi aljára 4 lasagne lapot helyezünk. Rásimítjuk először a tejföl, majd a káposzta, a pörkölt és a paradicsomszeletek 1/3-át. Újabb 4 lasagne lappal fedjük, majd addig folytatjuk a rétegezést, míg minden elfogy.
200 fokon 35-40 perc alatt megsütjük.
FONTOS: mivel nem előfőzött lasagne lapokkal dolgozunk, a pörköltnek tényleg jó sok szaftja legyen, mert a tészta bőven felszív majd belőle! Én így készítem a pörköltöt, bár mostanság gulyáskrémet már nem teszek bele.

(Az essen&trinken.de receptjéből kiindulva.)

2010. január 7., csütörtök

Crinkles

Már tavaly is szemeztem ezzel a sütivel, már csak a látvány miatt is -olyan helyes figurának tűnt. Nem tudom, a tervek sokasága tántorított-e el akkor, vagy a rossz szokásom, hogy csokit nagy fenntartásokkal olvasztok csak be süteménytésztának -csokomán vagyok, ezért az áldozatért ütős végeredményt várok el!
Na, ezt meg is kaptam. Természetesen a gombócolást gyerekkezek végezték, aztán árgus szemmel néztük a sütőben megtörténő csodát, majd toporogtunk a forró sütivel teli tepsi mellett. Amikor végre lehetett kóstolni, az első falat után ugrálni kezdtek -tényleg, nem szépítem!-, hogy ez hű de finom.
Aznap éjjel már dupla adagot kavartam be. (A törpékért mindent, hmmm... Na jó, némi önző érdek is vezetett.)


Crinkles

Hozzávalók: 15 dkg liszt, 12 dkg étcsoki ,2,5 dkg holland kakaópor,1 tojás,8 dkg barnacukor,2 ek. tej,5 dkg vaj,1 tk sütőpor, kristálycukor és porcukor
Elkészítés: A csokit felolvasztom és hagyom kihűlni. A vajat habosra keverem a cukorral, majd hozzákavarom a kakaót, a tojást, a a csokit, tejet, lisztet, sütőport. Éjszakára mehet a hűtőbe.
Másnap kis gombócokat formázok a masszából -ezt a hűtőből kivéve azonnal meg kell csinálni, ne álljon szobahőmérsékleten. A gombóckákat először kristály, majd porcukorba forgatom jó vastagon, és tepsire pakolom.
180 fokosra előmelegített sütőben 14-15 percig sütöm. Így kívül ropogós lesz, belül viszont lágy.

(Nemisbeka és Okostojás receptje alapján)

2010. január 5., kedd

Pezsgős csirkecomb

Nagyon jó pezsgőt hoztak a szilveszteri koccintásra vendégeink: ezt abból tudtuk megítélni, hogy mindannyian egynél több kortyot is megittunk belőle. :)
Nem vagyunk valami nagy pezsgőfogyasztók, ez vitathatatlan tény. Megmaradt az üveg tartalmának 2/3-a, sajnáltam volna az enyészetnek áldozni. Mentő ötletként jött ez az egyszerű csirkerecept, és valóban, ebben a formában sokkal kelendőbb volt.


Pezsgős csirkecomb

Hozzávalók: 5 csirkecomb, 3 fej hagyma, só, bors, olaj, tárkony, 1 ek liszt, 500 ml száraz pezsgő, 1 dl tejszín, szükség esetén keményítő
Elkészítés: A csirkecombokat ketté választom, a hagymát felaprítom.
Egy nagy lábasban kevés olajon lassan dinsztelni kezdem a hagymát. Amikor már összeesett és kezd halványbarna színt kapni, egy nagy serpenyőben pici olajat a legnagyobb lángon felforrósítok.
A combokat megsózom és azonnal a forró olajra dobom, oldalanként kb. fél percet sütöm őket, hogy összezáruljanak a pórusok és ne eresszen levet.
Ekkor átpakolom a húst a hagymához, megszórom liszttel, picit összepirítom és felöntöm pezsgővel. Ha kell, még sózom picit, tekerek rá borsot és adok hozzá 1/2 kávéskanálnyi tárkonyt. A combok méretétől függően 50-75 percig lassú tűzön, fedő alatt főzöm.
Amikor a hús megpuhult, óvatosan kiemelem. A szószt kézi mixerrel simára dolgozom, felöntöm tejszínnel, még egy nagy csipet tárkonyt dobok rá és hagyom felrottyanni. Ha túl híg a szósz, kevés vízben feloldott keményítővel besűrítem.
Óvatosan visszapakolom a húst és összerázom -fakanállal kavargatni már nem szabad, mert a puha hús összetörik.
Mi bulgurral és olajon párolt sampionnal ettük.

2010. január 2., szombat

Svájci mézeskalács

Hihetetlen "dömping" volt az ünnepek előtt és alatt a gasztroblogokon -szinte lehetetlen volt követni. Részt vennem benne meg még inkább esélytelen -az ünnepi készülődésben nálunk a konyhai sürgölődés kicsit háttérbe szorult.
Persze nem csak a finomságokról szól az advent, sokkal inkább a befelé fordulásról -ezt majd talán 2-3 év múlva, ha nem lóg rajtam állandóan a három poronty-, na meg főképp a várakozásról. Ez utóbbiban nagyon, de nagyon jók voltunk. Nem csak a naptárat koptattuk rongyosra a visszaszámolgatással, készítettünk sok ajándékot -nem árt az angyalnak egy kis besegítés-, díszbe varázsoltuk a lakást.
Aprósütikből kevés készült, csupa olyan, amiket a gyurmázáson megedződött gyerekkezek is könnyedén meg tudnak formázni, hadd legyen a sütögetés is közös élmény.

Ez a mézes keksz nagyon érdekes, hiszen szinte csak mézből, lisztből, dióból áll. Sütés után nagyon kemény, de ahogy nyitva felejtettük a kekszes doboz fedelét, azonnal megpuhult -hozzáteszem, nálunk sajnos igen magas a páratartalom a lakásban így télidőben. Nekem egyébként nagyon ízlett keményen -bevallom, párat vissza is szárítottam magamnak a fűtőtesten. Pikánsságát a fehér bors adja, semmiképpen nem szabad kihagyni!


Svájci mézeskalács

Hozzávalók: 4 dl méz, 20 dkg cukor, 25 dkg darált dió, 1 kk fahéj, 1/3 kk őrölt szerecsendió, 1/3 kk őrölt szegfűszeg, 3 nagy csipet fehér bors, 1 ek rum, késhegynyi szódabikarbóna, 60 dkg liszt
Elkészítés: A mézet és a pici vízben felolvasztott cukrot felfőzzük, amint felforrt, levesszük a tűzről.
Ha langyosra hűlt, belegyúrjuk a diót, fűszereket, rumot, szódabikarbónát, végül a lisztet.
1 napig pihentetjük.
Apró gömböcskéket gyúrunk belőle és sütőpapírra téve jól kilapítjuk. 170 fokon sütjük, amíg színt nem kap.
Megjegyzés: Nekem valamivel kevesebb lisztet vett fel a tészta.

(Forrás: Péter Jánosné Süteményeskönyve)